استقبال از جشن نوروز در پاکستان – تور اروپا

دانشجویان زبان فارسی دانشگاه ملی زبان های نوین پاکستان (نومل) با برپایی جشن نوروز به استقبال بهار رفتند
در پاکستان، نوروز را «عالم افروز» به معنای روزی که با آمدنش جهان را روشن و درخشان می کند، هم نامیده می شود. رفتن به دامان طبیعت و دید و بازدید اقوام از برنامه های است که مردم ایالت های پاکستان آن را انجام می دهند.پختن غذاهای محلی و پوشیدن لباس نو از دیگر برنامه های مردم پاکستان در نوروز است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

در این مراسم مردم با هوا کردن بادبادک های رنگی جشن می گیرند. مرکز اصلی برگزاری جشن های «بَسَنت» در پاکستان، پایتخت فرهنگی این کشور یعنی شهر لاهور است.

این آیین از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پاکستان و با مشارکت دانشگاه ملی زبان های نوین پاکستان برگزار شد.

در ایالت «پنجاب» نیز جشن نوروز با عنوان جشن «بهاران» برگزار می شود و در آن مردم در مسابقه بادبادک ها شرکت می کنند این مراسم «بَسَنت» نام دارد.

دانشجویان زبان فارسی دانشگاه ملی زبان های نوین پاکستان (نومل) با برپایی جشن نوروز به استقبال بهار رفتند.

جشن نوروز همه ساله در روزهای پایانی سال در دانشگاه ملی زبان های نوین پاکستان با هدف معرفی نوروز باستانی با استقبال دانشجویان این دانشگاه برگزار می شود.

در این مراسم که جمعی از اساتید این دانشگاه و دانشجویان همه رشته ها حضور داشتند، دانشجویان زبان فارسی با اجرای برنامه های مختلف به معرفی نوروز پرداختند.

۳۰۰ میلیون نفر در ایران، پاکستان و ۱۰ کشور دیگر فرارسیدن نوروز را جشن می گیرند. مراسم جشن نوروز در «گلگیت – بلتستان» پاکستان بسیار به مراسم نوروز ایرانیان نزدیک است.

در این مراسم سخنرانان نیز در سخنان خود به معرفی آداب و رسوم نوروز در ایران و پاکستان پرداختند.

از رسوم سنتی عید نوروز در پاکستان به ویژه در ایالت «گلگیت- بلتستان» در شمال این کشور، پهن کردن سفره هفت سین، هدیه دادن تخم مرغ های رنگی به یکدیگر، دید و بازدید اقوام و بازی و بازی چوگان است.

شعر خوانی، تزئین کلاس درس با هدف معرفی سنت قدیمی «خانه تکانی»، گستراندن سفره هفت سین از جمله برنامه های جشن نوروز این دانشجویان بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *